Χρηματοδότηση ύψους 600.000 ευρώ θα κατευθυνθεί σε Δήμους και Συνδέσμους Δήμων της χώρας, για τη λειτουργία καταφυγίων αδέσποτων ζώων συντροφιάς, από το αρμόδιο Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων. Η δεύτερη μεγαλύτερη χρηματοδότηση μετά την Αττική εξασφαλίστηκε από το ΣΥΠΠΑΖΑΘ και συγκεκριμένα:
Με ποσό ύψους 50.564,73 ευρώ χρηματοδοτείται ο Σύνδεσμος Προστασίας και Περιβάλλοντος αδέσποτων ζώων Ανατολικής Θεσσαλονίκης και συγκεκριμένα των Δήμων Θέρμης, Καλαμαριάς και Θερμαϊκού. Πρόκειται για χρηματοδότηση μέσω της οποίας διασφαλίζεται η συνέχιση της φροντίδας των αδέσποτων ζώων, μέρος της σίτισής τους αλλά και της περίθαλψής τους στους τρεις Δήμους της Ανατολικής Θεσσαλονίκης.
Αναλυτικά ο σχετικός πίνακας των χρηματοδοτήσεων από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων παρουσιάζεται ακολούθως:
ΠΙΝΑΚΑΣ-ΚΥΑ-ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ-ΑΔΕΣΠΟΤΑ-2019-Τ