Ο Σύλλογος Μανδριτσιωτών Θρακιωτών Θέρμης πραγματοποιεί την κεντρική ετήσια εκδήλωση του με τον εορτασμό της Παναγίας της Κοσμοσώτηρας, Προστάτιδας της Θράκης στις 7,8 και 9 Σεπτεμβρίου 2016.
Πρόγραμμα εκδηλώσεων:
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου
7.00 μ.μ.- Εκκλησιασμός στον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου και Περιφορά της εικόνας της Παναγίας Κοσμοσώτηρας, συνοδεία θρακικών σωματείων και της φιλαρμονικής ορχήστρας του δήμου Θέρμης.
Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου
πρωί- Θεία Λειτουργία και Αρτοκλασία στον Ι.Ν. Αγ. Νικολάου για τον εορτασμό της Γέννησης της Υπεραγίας Θεοτόκου (θα ακολουθήσει προσφορά χειροποίητων κερασμάτων στο χώρο της Ενοριακής Κυψέλης)
8:30 μ.μ.-Παραδοσιακό γλέντι στον αύλειο χώρο του 1ου Λυκείου Θέρμης με το μουσικό σχήμα “Θρακόμελο”
Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου
8.30 μ.μ. ομιλία του ομότιμου Καθηγητή Α.Π.Θ Γεωργίου Καραδέδου “Κοσμοσώτηρα Βήρας. Η μικρή Αγιασοφιά της Θράκης”