Η Τ.Κ Λιβαδίου και ο Πολιτιστικός Σύλλογος Λιβαδιωτών πρόκειται να αναβιώσουν το παραδοσιακό έθιμο του Αη Γιάννη του Κλήδονα το Σάββατο 27 Ιουνίου στις 6:30 στην Πλατεία του χωριού. Θα συμμετέχουν με τα χορευτικά τους, ο Μουσικός Χορευτικός Λαογραφικός Σύλλογος Ασβεστοχωρίου, ο Πολιτιστικός Σύλλογος Περιστεράς, ο Σύλλογος Γηγενών Μακεδόνων Θέρμης “Μέγας Αλέξανδρος” και ο Πολιτιστικός Σύλλογος Λιβαδιωτών “Ο Άγιος Αθανάσιος”. Επίσης, θα προσφερθούν κρασί, πίτες και άλλα εδέσματα.
Το πρόγραμμα έχεις ως εξής:
6:30 Έναρξη – Χαιρετισμοί
6:45 Αναβίωση του εθίμου του Αη Γιάννη του Κλήδονα
7:00 Αναπαράσταση του ” Αμίλητου νερού”
7:30 Φωτιές
8:30 Παρουσίαση χορευτικών